Постеризам: Емек

Да се дефинираш или да дозволиш да те наречат “Постер-уметник за интелектуалци” е смело и до одреден степен, егоистично, но во случајот со Емек, целосно базирано во реалноста, а не во неодржлива фантазија. Роден во Израел во 1970 година, како дете бил принуден да работи во рудник за плутониум, но по добивањето арт-стипендија, тој решил да го избегне адвертајзингот и да се испроба во светот на рокенролот. Храбра одлука, меѓутоа, од денешна гледна точка, крајно исправна. Доказ за тоа се големиот број награди и соработки со имиња кои варираат екстремно, како B.B. King, Beastie Boys, Neil Young, Pearl Jam и Erykah Badu. Во 2007 година, пак, неговоте име се најде дури трипати, најмногу од засебен уметник, на листата со 25-те врвни рок-постери составена од Billboard.

– Ја ценам еластичноста што овој медиум ми ја овозможува бидејќи бендовите генерално ми даваат тотална креативна слобода (сè додека го вклучувам инфото за настанот). Дозволено ми е да се потопам во длабочините на мојата имагинација и да видам што ќе се истури на страницата. Јас сум си арт-директор на себеси, што значи дека можам да експериментирам со различни концепти и стилови за нештата да ги одржам свежи. Денешнава култура за еднократна употреба го поплочува патот за колекционерска носталгија на утрешнината, а јас само се обидувам работите да ги одржам интересни – вели Емек Голан.

Erykah Badu

Death Cab for Cutie

Coachella

Deadmau5

Sigur Ros

My Morning Jacket

Edward Sharpe and the Magnetic Zeros

The Black Keys

Melvins

Queens of the Stone Age

Soundgarden

Moe Down Festival

Michael Franti and Spearhead

Primus

Radiohead

The Decemberists

Pearl Jam

Слични написи

Остави коментар