19/08/2018

Gorguts – Colored Sands [SoM, 2013]

Постирано на 04/10/2013 од во Албуми, Музика

Претставата со која што во умот си го скицираме процесот на духовно просветлување вообичаено се сведува на три фундаментални чина: досада, досада и – досада. Суров и остар заклучок, но гледано отстрана, оваа активност нуди варијации колку што џингл од Александар Митевски гарантира разновидност. Калуѓерите, кои по канонски терк го бркаат спознавањето, заедно со индивидуалците, […]

Run the Jewels – Run the Jewels [FG, 2013]

Постирано на 15/08/2013 од во Албуми, Музика

Семплувањето се издигна до степен на уметност благодарение на хип-хопот. Жанрот, пак, го покори светот токму со манипулацијата на винил-плочите како своја суштина. Стиховите и вештината на емсијата ги разграничуваат генијалците од аматерите, но без исто толку импресивна основа, дури и врвно рецитирање и строфи можат да се изгубат во неповрат. Парчињата од песни, тие […]

Esbjörn Svensson Trio – Seven Days оf Falling [ACT, 2003]

Постирано на 31/07/2013 од во Репост

Кога Seven Days Of Falling се појави во 2003, Esbjörn Svensson Trio беше во елемент. Творечки и свирачки. Бендот собираше награди, полнеше сали. Strange Place for Snow, објавен 12 месеци претходно, подобро го запозна светот со шведската тројка и заедно со Viaticum, публикуван во 2005, овие три изданија го формираат триумвиратот на креативноста со најголема […]

Intronaut – Habitual Levitations [CM, 2013]

Постирано на 01/07/2013 од во Албуми, Музика

Неверојатно е како прагот на трпението на човечкиот вид се намалува правопропорционално како што се зголемува бројот на олеснувања кои што технологијата им ги овозможува на луѓето. Забележливо насекаде, ова се манифестира во перцепцијата и очекувањето дека сè мора да се добие сега и тука – од 3G сигнал што нема да „сецка“ до ладно пиво […]

Крик за спас на џез (ФМ) заедницата

Постирано на 26/06/2013 од во Колумни

Заедница е убав збор. Прæубав. Буквите наредени во него не се само лексика. Тие поттикнуваат. Будат чувство на сигурност. Овој термин е основа за пополнување на личната карта и на пасошот. Тој нè здомува. Со негова помош ја добиваме или самите си ја пронаоѓаме припадноста. Кога шетаме, кога патуваме, кога си одиме за да не […]

The Dillinger Escape Plan – One of Us Is the Killer [Sumerian, 2013]

Постирано на 17/06/2013 од во Албуми, Музика

Замислете во животот да си поставите ваква цел: од замрсен, какофоничен и хаотичен збир на стилови да направите музика што се памети, се потпевнува и на која што ќе ѝ се навраќате со мерак. Не мора да свирите инструмент. Ниту е потребно да имате слух што препознава звук или да поседувате основно чувство за ритам. […]

University of Gnawa и Ondatropica на OFF-Fest: Дупла лекција по жар за животот

Постирано на 06/06/2013 од во Концерт, Музика

Единаесетте претходни изданија на OFF-Fest на скопската публика ѝ отворија многу музички видици, ја приближија до голем број далечни култури и ја потсетија на некои непишани вистини за убавата песна. Една од тие, што се потврди и на синоќешното истерување внатрешни и надворешни демони преку танц во Салонот на Македонската опера и балет, е дека […]

Ljubojna – Brass Fantasy [BZC, 2012]

Постирано на 17/12/2012 од во Албуми, Музика

Ставот за блех-музиката го променив од три причини: предрасуди, Њу Орлеанс и Горан Бреговиќ. Првата е очигледна. Како човек што растел и се идентификувал себеси со алтернативната култура, без разлика на нејзината манифестација, од сè што влегувало во категоријата “народно” сум бегал како од македонски политичар (ѓаволот тука не е добра паралела зашто слушам и […]

Звучни резови #6: Animal Collective, Dinosaur Jr, The Killers, Flying Lotus, How to Dress Well, Andy Stott

Постирано на 05/11/2012 од во Звучни резови, Музика

По нагласено дисторзираното, па културно измешаното, коцките се наместија за на ред да дојде и воглавно електронско издание на “Звучните резови”. Не сум улав да тврдам дека четирите плочи накусо анализирани подолу се убедливо најдобрите годинава од проста причина што жанрот ми е пониско во слушачките приоритети. Без разлика на тоа, некако сум уверен дека, […]

Скопски џез-фестивал 2012: Славење на слободниот израз

Постирано на 24/10/2012 од во Колумни

Водејќи се од фанатичната потреба за поништување на ограничувањата, менување на правилата и за предизвикување на однапред вкопаните очекувања на публиката, џезот отсекогаш бил мета подеднакво интересна за гаѓање со фасцинација и со отфрлување. Величествен, според леснотијата со која што големите вистини и чувства ги претвора во звук, а истовремено, приземен, оти тоа го прави […]

Skopje Jazz Fest 2012: Задолжителни пет концерти

Постирано на 19/10/2012 од во Настани

Да расчистиме од старт, “Скопски џез-фестивал” или која било од две-трите слични манифестации во Македонија на кои се собираат низа еминентни изведувачи од еден или повеќе жанрови, се гледа цела, од почеток до крај. Од секундата кога ќе одлучиш да си правиш сендвичи дома, наместо да се арчиш по седмици и вилија за да купиш […]

Gojira – L’Enfant Sauvage [Roadrunner, 2012]

Постирано на 29/06/2012 од во Албуми, Музика

Во елитните уметнички кружоци, кои што ноќе, на свеќи, “контемплираат концепти и редефинираат дискурси”, споменување на Франсоа Трифо во иста реченица со метал гарант се смета за врховно сквернавење. Интелектуалноста на францускиот филмски гениј, едноставно, нема причина да се гнаси со грубоста на бучниот музички жанр. И обратно, во високите комисии на хеви-сцената веројатно се […]