19/08/2018

Neurosis – Honor Found in Decay [Neurot, 2012]

Постирано на 01/11/2012 од во Албуми, Музика

Додека разгледував фотографии од потопот што Сенди, брилијантиски насловениот ураган, го оставаше зад себе, инстинктивно, раката го довлечка маусот до фолдерот со Honor Found in Decay, новиот студиски албум на Neurosis. Пусти улици. Поплавени квартови. Џиновски бранови. Разурнување од шокантни размери. Луѓе кои втренчено ѕурат во јагленосаните скелети на сопствените домови. И на животите, веројатно. […]

Converge – All We Love We Leave Behind [Epitaph, 2012]

Постирано на 17/10/2012 од во Албуми, Музика

Кога го слушаш како продорно крика, Џејкоб Бенон остава впечаток како да има само една цел во животот – што поверодостојно да звучи како спој на Тасмански ѓавол со двојната верзија на тешкиот митралез M2HB Browning. Со гласот. Ако, пак, донесеш умна одлука, пробуричкаш малку повеќе и одвоиш време да го читаш, фронтменот на Converge […]

Gaza – No Absolutes In Human Suffering [Black Market Activities, 2012]

Постирано на 03/10/2012 од во Албуми, Музика

Создавањето чувство што се движи помеѓу крајностите на суровите емоции е мотивот на Gaza, неодамна напиша тапанарот на четворката, Кејси Хенсен, во онлајн-текст за магазинот Modern Drummer. За мрзеливо, неавантуристичко, полно со предрасуди, уво, изјавава веројатно е чиста глупост. Слушано од тој агол, групата од Солт Лејк Сити е уште една од оние малоумните, кои […]

Звучни резови #5: Burning Love, Frank Ocean, Passion Pit, Swans, Eagle Twin

Постирано на 21/09/2012 од во Звучни резови, Музика

Не треба да сте нуклеарни физичари за да заклучите дека Southern Lord изминатиов период ми е омилена етикета. За тоа доказ беше претходното поглавје од Звучните резови, а сегашново, со уште две изданија со нивната налепница, само го запечатува тој заклучок. Покрај хардкорот и стоунер-металот од американскиот независен лејбл, дел од оваа плејлиста се и […]

Pallbearer – Sorrow and Extinction [Profound Lore, 2012]

Постирано на 10/08/2012 од во Албуми, Музика

Има некоја посебна возбуда во откривањето нови бендови уште со објавата на нивниот прв албум. Општо земено, мигот на пронаоѓање изведувачи за кои што претходно не сум бил свесен е исполнувачки без разлика колкаво е задоцнувањето. Ако, пак, тоа се случи кога и самата група излегува од локалниот кожурец, процесот добива димензии на споделување, на […]

Baroness: Не можеме сите да бидеме AC\DC

Постирано на 30/07/2012 од во Интервју

По Mastodon, кои лани скокнаа од слаџ-металскиот кораб во хард-рокерското кајче, многумината се понадеваа дека нивните втори братучеди, Baroness, ќе продолжат со серијата мочурливо мрсни и напредни плочи почната со дебито Red Album. Наместо тоа, го добија Yellow & Green, каде што тензијата поради кондензацијата на барата е заменета со широкограда мелодичност. Шокот е делумно […]

High on Fire – De Vermis Mysteriis [E1, 2012]

Постирано на 08/06/2012 од во Албуми, Музика

Се понадевав, ама бев свесен оти нема да бидам првиот што ќе напише дека Мет Пајк е најголемиот жив металец што моментно гази на планетава. Не Велик, како имењакот ми или како Петар, ами џиновски по процентот металоцити (нешто како еритроцити, но за хедбенгери) во неговата во облак од марихуана напафкана крв. Тој заклучок ми […]

Yob – Atma [Profound Lore, 2011]

Постирано на 05/12/2011 од во Албуми, Музика

Кога со музичкиот булдожер од марката Fire! ги поместуваше темелите на Градскиот трговски центар, Матс Густафсон рече дека заедно со колегите се обидуваат да свират бавно, но не им успева. Саксофонистот нè лажеше во очи, зашто нивниот звук лазеже како Шаи Хулуд, гигантските песочни црви од “Дина”, ама шегата имаше поента – да рокаш во […]

Rwake – Rest [Relapse, 2011]

Постирано на 18/11/2011 од во Албуми, Музика

На скалилата на оценување кои жестоки бендови колку ми се допаѓаат, горе, на самиот врв, ако не и на пиедесталот, се тие што поседуваат првобитна, злобна, енергија. Не зборувам за Cookie Monster метал, што, необјасниво, во исто време може да биде и страшно и смешно. Се работи за сеопфатно чувство што групата го емитира, а […]

Intronaut – Valley of Smoke [Century Media, 2010]

Постирано на 29/03/2011 од во Албуми, Музика

Металот не е познат по суптилноста. Претераноста – инструментална, вокална, стилска – во овој правец е секогаш понагласена отколку во останатите жанрови што си имаат работа со гитари и со дисторзија. И така треба да биде. Дури и по цена таа пренагласеност да ги поттикне инди-интелектуалците да се впуштаат во анализи за фрапантната антикулоќа и […]