19/08/2018

Khuda – Iecava [Field, 2011]

Постирано на 05/10/2011 од во Албуми, Музика

Најочигледната специфичност на Khuda што, оправдано, сите најпрво ја забележуваат е дека се работи за бенд составен од два члена. Само по себе, тоа привлекува внимание и вчудоневиденост што групи со стандардна, три или четиричлена, постава не можат да ги предизвикаат. Одушевеноста се удвојува штом слушнете колку бучавата, создадена од гитарско-тапанското дуо од Лидс, лесно […]

Jeniferever – Silesia [Monotreme, 2011]

Постирано на 09/05/2011 од во Албуми, Музика

Кутијата во која што Jeniferever најчесто се спакувани на надворешната страна има коцкеста, фино дизајнирана, лепенка со терминот пост-рок оптегнат од едниот до другиот агол. Членовите на бендот од Упсала, што в четврток свири во клубот La Kaña во Скопје, на ваквата перцепција на нивната музика, најблаго речено, негодуваат. Во право се, ама не до […]

Mogwai – Hardcore Will Never Die, But You Will [Rock Action, 2011]

Постирано на 31/01/2011 од во Албуми, Музика

Судејќи само по насловот, на прв поглед, без воопшто размислување, човек со право може да помисли дека членовите на Mogwai за новиот студиски албум ги набилдале бицепсите и решиле да груваат до пеколот и назад на мрсни рифови. Сепак, не. Седмото цеде на шкотските пост-рок-пионери не е никаков хардкор-манифест, но е тврдокорен во еден, често […]

Mogwai – Special Moves [Rock Action, 2010]

Постирано на 31/01/2011 од во Репост

Во I Love You, I’m Going To Blow Up Your School, една од најдобрите песни што Mogwai некогаш го напишале, има еден момент, точка на кршење, што е очигледен уште на прво слушање, но вклопен е толку природно, што веднаш се прифаќа здраво за готово, како отсекогаш да бил таму, како да бил наменет за […]

Mogwai – The Hawk Is Howling [Wall of Sound, 2008]

Постирано на 31/01/2011 од во Репост

Тешко е да свириш рокенрол 13 години, притоа да не изустиш строфа во песните, а да останеш релевантен. Сакал ти или не, ќе дојде моментот кога формулата ќе заврти цел круг и ќе се вратиш на почетокот. Ама ако на тој пат самиот си решил да зачекориш, обидите за оправдувања (пред себеси и пред фановите) […]

Maserati – Pyramid of the Sun [Temporary Residence Limited, 2010]

Постирано на 10/12/2010 од во Албуми, Музика

И најголемите интелектуалци (позери или вистински), што ниту најмалку не се заинтересирани за спортски автомобили, тешко дека можат со 100-процентна сигурност да гарантираат дека не би пофантазирале, барем за микросекунда, како е да се седне зад воланот на едно Maserati. Дури и најголемите рокери, панкери или металци, пак, (позери или вистински), нема воопшто да се […]