20/08/2018

Underworld – Beaucoup Fish [Junior Boy’s Own, 1999]

Постирано на 25/11/2014 од во Репост

Заедно со The Chemical Brothers и The Prodigy, Underworld во средината и кон крајот на 90-тите години ја искорна електронската денс-музика од нејзината природна средина – подземјето – и ја фрли во котелот што, да бидеме реални, вака или онака, ги прибира сите жанрови: меинстримот. Тогашното трио, сочинето од основачите Карл Хајд и Рик Смит, […]

ISIS – In the Absence of Truth [Ipecac, 2006]

Постирано на 13/09/2014 од во Репост

Повторувањето е мајка на знаењето. Ако учите за испит, можеби, ама во музичка смисла, ваквите трикови значат пропаст. Според светите записи, од артистите се очекува да внесуваат динамика, разновидност и живост во сопствениот звук и да бегаат од репетицијата како што демоните ги виткаат опашките пред Џон Константин од закон-стрипот Hellblazer. Бостонскиот состав Isis, пак, […]

Esbjörn Svensson Trio – Seven Days оf Falling [ACT, 2003]

Постирано на 31/07/2013 од во Репост

Кога Seven Days Of Falling се појави во 2003, Esbjörn Svensson Trio беше во елемент. Творечки и свирачки. Бендот собираше награди, полнеше сали. Strange Place for Snow, објавен 12 месеци претходно, подобро го запозна светот со шведската тројка и заедно со Viaticum, публикуван во 2005, овие три изданија го формираат триумвиратот на креативноста со најголема […]

Vampire Weekend – Contra [XL, 2010]

Постирано на 12/07/2013 од во Репост

Ако на Contra, вториот албум на Vampire Weekend, му пријдете со ум што не е фино изделкан од туѓи блог-коментари, веројатно ќе заклучите дека во њујоршкиот состав членуваат прилично талентирани поп-автори. Ако, пак, ве обезме нелогичната веб и медиумска опсесија со образованието на четворката (завршиле на Ајви Лиг универзитетот Колумбија), нема да биде изненадување доколку […]

Џејмс Марфи: Панкот ми го спаси животот*

Постирано на 02/07/2013 од во Репост

Панкот и фанкот можеби делуваат дека немаат ништо заедничко. Првите се нихилисти, додека вторите “денс-ориентирани”. Животот во Америка, медиокритетноста во која западна тамошна панк-сцена, има потенцијал да те натера да ги споиш овие две нешта. Тоа му појде од рака на Џејмс Марфи, главната фаца на “хип” составот LCD Soundsystem кој пред една година дебитира […]

Amplifier – Amplifier [MFN, 2004]

Постирано на 14/12/2012 од во Репост

Навистина би било фино да може за секој албум да се пишува откако сте имале (интензивна или повремена) неколкугодишна дружба. Во трката за актуелност и за временска релевантност, тоа е невозможно. Колку и да е примамливо анализирањето без рокови и ограничувања, задоволството да се претстави нешто свежо, во мигот на своето појавување, секогаш е далеку […]

Them Crooked Vultures – Them Crooked Vultures [Columbia, 2009]

Постирано на 07/12/2012 од во Репост

Цинизмот на денешнава реалност со декрет ги забранува очекувањата. Со сè треба да се потсмеваш, во ништо не смееш да веруваш. Полесно, а и покул е така. Подобро да ругаш, отколку да даваш шанса. Слабачки е да гледаш потенцијал, фраерски е надмено да потценуваш. Особено ако во прашање е музиката, поточно соработката на имиња со […]

Scott Kelly – The Wake [Neurot, 2008]

Постирано на 07/11/2012 од во Репост

Човек може да пишува симфонии со катаљарда инструменти, но ако не го бива да скоцка пристојна песна, мелодија што ќе ти го размрда статус-квото во умот, џабе сите виолински клучеви на светот. Од оваа проста и непобитна причина, акустичниот, соголениот и наједноставниот израз е врелата рингла што не се осудуваат да ја допрат голем број […]

Steve Von Till – A Grave Is A Grim Horse [Neurot, 2008]

Постирано на 07/11/2012 од во Репост

Ако ги следиме рецензиите за албуми со инди-фолк-тематика можеме да сфатиме две мошне очигледни работи: дека оваа музичка форма денес се штанца со слична динамика на нервните сломови на Бритни Спирс во еден месец (прво) и оти последниве години, во американските хипстер-кругови, најмодерно е да се слушаат типови и типки со акустична гитара в рака […]

Muse – The Resistance [Warner, 2009]

Постирано на 05/10/2012 од во Репост

До денеска, 14 септември, датумот кога официјално излегува The Resistance, атмосферата околу Muse беше како и пред објавата на првите четири албума на групата. Сè наликуваше на снимка од стада накострешени пит-були затворени во челични кафези. Без разлика дали се остреа да го растргнат англиското трио или, пак, да му се пекмезат под колена, сите […]

Propagandhi – Supporting Caste [Smallman, 2009]

Постирано на 17/09/2012 од во Репост

Баталете интелекутализации, барање значења, суштини, дешифрирање пораки, разбивање скриени кодови или читање меѓу редови, кога доаѓате до заклучок оти некое дело е ептен добро, ама, онака, навистина успева да ги надмине сите критериуми за висок квалитет, просто е: зборовите се излишни. Не е воопшто важно дали станува збор за албум, книга, филм, поезија, слика, фотографија […]

Propagandhi – Potemkin City Limits [Fat Wreck, 2005]

Постирано на 17/09/2012 од во Репост

Повеќето ги дефинираат како екстремно левичарски, дури и агитпроп, но за мене, Propagandhi се романтичен бенд. Не за стискавац, дремка пред камин или паѓање во транс од миризливи свеќи. За тоа ги имате Шаде и Владо Јаневски. Канадската група не се занимава со чаирска романтика. Четворката, можеби најмногу од сите панк-состави што се појавиле од […]