20/08/2018

Chk Chk Chk: Не арчиме премногу време навраќајќи се на минатото

Постирано на 19/05/2014 од во Интервју

Рокенролот одамна не е музика создадена исклучиво за уживање. Кога албуми од изведувачи со гитари и со минимална дисторзија в рака се оценуваат, се гледа колку се умни, оригинални, промислени, како проникнуваат низ актуелната политичка, економска и културолошка ситуација и дали сè тоа на куп држи вода или е подобро низ неа само да се […]

Dog Eat Dog: Целта не ја погодуваме секогаш, но никогаш не се плашиме да се испробаме

Постирано на 12/05/2014 од во Интервју

Во средината на 90-тите години, Dog Eat Dog беа дебитанти на музичката сцена што, сепак, не си спречи набрзина да станат MTV бенд. Тогаш на овој канал спотовите и песните беа главна тематика, а не реалните шоуа, и затоа оваа квалификација не би можела да се смета за навреда. А и онака, во период кога […]

No Joy: Шворц-музичари сме, ама уживаме

Постирано на 15/11/2013 од во Интервју

Прибраноста и приземноста со која што себеси се перцепираат рок и поп-авторите од независните сцени во земјите далеку поразвиени од Македонија ме смее секогаш кога имам прилика да им поставам неколку прашања. Тогаш се присетувам на овдешните квазиславни ликови кои не се способни ниту да одглумат дека имаат талент, а камо ли вистински да го […]

Efterklang: Истражувачи на звучната пирамида

Постирано на 11/11/2013 од во Интервју

Последниот твит од акаунтот на Efterklang на 19 октомври, кога ги подготвував прашањата за ова интервју, гласеше: „Денешната забава“. Дел од него беше и фотографија од програма, цеде или нешто слично од Das Rheingold или „Рајнското злато“, славното дело на Рихард Вагнер. За тоа како првпат воспоставил контакт со операта и што најмногу го фасцинира […]

Foolish Green: Талентите во Македонија се деликвенти и одвај преживуваат

Постирано на 08/11/2013 од во Интервју

Авторската музика што навистина – до гола суштина – вреди одамна е загрозен вид во Македонија. Во ова друштво принудно стеснето од ниски пориви и паланечки потреби опстојува уште помал кружок потписници на оригинални дела кои веднаш, со самото деби во јавноста, звучат самоуверено, изострено и стегнато. Тие не се ограничени или за навек издефинирани. […]

„Фонија“: Секој ден е борба сам со себе

Постирано на 07/10/2013 од во Интервју

Не ми беа потребни премногу, одвај две-три слушања беа доволни за да заклучам две работи за „Мојот пекол“, новиот албум на „Фонија“ – дека во поглед на звук (под тоа се подразбира „продукција“, но и изведба) и во изборот на носечки хармонии на нивниот мелодичен панк младиот бенд ги достигнал досега најзрелите височини. На крајот […]

Bernays Propaganda: Забранетата планета е секоја опасна мисла

Постирано на 25/02/2013 од во Интервју

Нема бегање од себе и покрај сите разочарувања кои тоа „себе“ ги носи – во оваа непријатно вистинита констатација Bernays Propaganda го засадил коренот од којшто израснала „Забранета планета“, третата студиска плоча што бендот в петок официјално ќе ја претстави со концерт во Младинскиот културен центар во Скопје. Вокалистката Кристина Горовска, која ја сочинува групата […]

Baroness: Не можеме сите да бидеме AC\DC

Постирано на 30/07/2012 од во Интервју

По Mastodon, кои лани скокнаа од слаџ-металскиот кораб во хард-рокерското кајче, многумината се понадеваа дека нивните втори братучеди, Baroness, ќе продолжат со серијата мочурливо мрсни и напредни плочи почната со дебито Red Album. Наместо тоа, го добија Yellow & Green, каде што тензијата поради кондензацијата на барата е заменета со широкограда мелодичност. Шокот е делумно […]

Terror: Нашите свирки секогаш ќе бидат хардкор

Постирано на 12/04/2012 од во Интервју

На 20 април во Младинскиот културен центар во Скопје е закажан настан на којшто пред македонската публика за првпат ќе се претстават три актуелни групи од оној дел на хардкор-сцената што правецот го третираат на потежок, похеви, начин. Носечко име меѓу нив е Terror, бенд основан во Лос Анџелес и познат по енергичните изведби на […]

Undone: Indeed е мистично искуство

Постирано на 10/04/2012 од во Интервју

Екстремно слободното музичко изразување често фасцинира, а не толку ретко како што би сакал, знае и да нервира. Не ги бива сите бендови за тоа. Самиот принцип на оваа форма е да нема форма, но на сите ни е јасно дека не оди баш така. Некаква, не е битно колку минимална, нишка на насочување, визија […]

Death Before Dishonor: Напорната работа е најважна

Постирано на 04/04/2012 од во Интервју

Вриштење по аеродроми и дочеци на терминали не се првата слика што асоцира на хардкор, но токму тоа им се случило на Death Before Dishonor кога пред неколку години пристигнале во Москва за да ја одржат првата свирка во Русија. Без разлика на случкава, вакво нешто е исклучок на оваа сцена. Најголемиот дел од нејзините […]

A Wilhelm Scream: Бришење задник со шоубизнисот

Постирано на 29/03/2012 од во Интервју

Терминот “технички” на музичката сцена, особено оној нејзин подисторзиран и поагресивен дел, најчесто е резервиран за метал-бендови. Преку него се означува нечија инструментална поткованост и свирачка прецизност. Во суштина, тоа се групи чиј стил е нераздвојлив од мајсториите што ги изведуваат на гитара, бас, тапани, клавијатури и што уште ќе им падне на памет. Панкот, […]